Murter u antici

Projekt MURTER U ANTICI

Voditelji projekta: Edo Juraga i Jelena Ćaleta

Suradnici u projektu: učitelji predmetne nastave (povijest, biologija, talijanski jezik, tehnička kultura, likovna kultura, vjeronauk, informatika)

Vanjski suradnici: Županijski muzej Šibenik, arheolog Ivan Pedišić, roditelji

Ciljevi projekta:
Upoznati prošlost svoga mjesta i užeg zavičaja u dalekoj prošlosti. Upoznati se s postojanjem rimskog grada Colentuma sagrađenog u I. stoljeću poslije Krista na tlu današnjeg Murtera. Upoznati način života tadašnjih stanovnika Murtera te upoznati uvjete njihova stanovanja. Saznati kakvu su odjeću nosili, što su kuhali, koje su predmete koristili u kućanstvu, kako su provodili slobodno vrijeme, u što su vjerovali itd. Utvrditi činjenice o početcima kršćanstva na ovom području.

Sudionici projekta:
U projektu će sudjelovati učenici viših razreda podijeljeni u grupe prema svojim sklonostima. Grupe će biti formirane po nastavnim predmetima koji su uključeni u projekt. Grupe će brojiti od 6 do 12 učenika.

Način realizacije:

Povijest: Istražiti povijesne izvore vezane uz rimski grad Colentum. Upoznati rezultate arheoloških istraživanja na arheološkom lokalitetu Gradina. Upoznati načine arheoloških istraživanja.
Talijanski jezik: Upoznati rimsku književnost u doba antike. Pokušati predočiti što su čitali, odnosno što su mogli čitati stanovnici Colentuma u to doba.
Likovna kultura: Istražiti kakvu su odjeću nosili stanovnici Colentuma, kreirati i izraditi tu odjeću u suradnji s roditeljima.
Tehnička kultura: Upoznati rimsku arhitektura toga doma. Izraditi nacrt tipične rimske vile na osnovu prikaza arheoloških iskopina te izraditi maketu vile.
Biologija: Istražiti što su jeli stari Rimljani te u suradnji s roditeljima pripremiti neka jednostavna jela.
Informatika: Traženje povijesnih izvora putem Interneta. Izrada računalne prezentacije projekta.
Vjeronauk: Utvrditi činjenice o početcima kršćanstva na ovom području posebno na tlu Murtera.

Svaka grupa će tijek svojih aktivnosti predstaviti na plakatima, a rezultati čitavog projekta bit će predstavljeni na javnoj prezentaciji projekta u školi.
Svi sudionici projekta posjetit će arheološki lokalitet u Gradini te Županijski muzej u Šibeniku. Arheolog Ivan Pedišić održat će u školi prigodno predavanje o antičkom Colentumu za učenike, učitelje i roditelje.

Vremenik aktivnosti:
Od 15. listopada 2008. do 1. svibnja 2009.

Način vrednovanja:

Pismeno izvješće voditelja na kraju projekta

Rimski jelovnici.doc